Pietrysunki: wernisaż wystawy rysunków Czesława Pietrygi

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy rysunków Czesława Pietrygi, który odbędzie się 8 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Antresola.

Wystawa potrwa do 30 czerwca.

Twórca o sobie i o wystawie:

Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Zajmuję się rysunkiem, rysunkiem satyrycznym, karykaturą, grafiką użytkową oraz malarstwem sztalugowym. Ilustruję dla prasy regionalnej, współpracowałem z Telewizją Polską jako rysownik.

W 1991 ukończyłem studia magisterskie na wydziale pedagogiczno-artystycznym Uniwersytetu Śląskiego kierunek Pedagogika pracy kulturalno-oświatowej oraz w 1993 studia podyplomowe z zakresu ochrony przyrody i środowiska na w Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie.

„Pietrysunki” – to zbiór prac powstałych w ostatnich paru latach. Są to prace o bardzo różnej tematyce. Od rysunków dokumentujących podróże, poprzez obrazki pokazujące piękno naszej przyrody widziane w różnych porach roku, do portretów wspaniałych odchodzących w niebyt parowozów.

Spotkamy tu rysunki z cyklu „Z piórkiem po Europie” , przedstawiające życie codzienne mieszkańców Madrytu, Kordoby, Granady czy też Majorki. Znajdziemy tu przechodniów przemykających w południowym skwarze wąskimi urokliwymi uliczkami, handlarzy starzyzną, książkami pamiętającymi setki czytelników i wiekowymi zegarkami wysypującymi się kilogramami z otwartych walizek. Uliczni grajkowie: trębacz, cymbalista i gitarzysta oraz sprzedawca dywanów. Są rysunki przedstawiające ciekawe detale architektoniczne, takie jak specyficzne dla południa Hiszpanii ażurowe ornamenty pochodzenia islamskiego, wyrzeźbione w żółtym piaskowcu. Jest także misternie zdobiona głowica kolumny podpierającej sklepienie patio z kamiennymi rzeźbami i egzotyczną dla nas roślinnością.

Z okresu kiedy fascynowały mnie maszyny i różnego rodzaju mechanizmy pochodzą rysunki przedstawiające parowozy. Oglądając te mechanizmy można poczuć zapach gorącej pary, wyobrazić sobie kłęby gęstego dymu i kapiące gorącą oliwą ciężkie mechanizmy.

Wiele miejsca poświęciłem tematyce tarnogórskiej: ze ścian spoglądają na nas jeźdźcy na koniach, maszerujący żołnierze, król Jan III Sobieski , Marysieńka, szlachta i kupcy oraz mieszczanie tarnogórscy. Wszystko to bohaterowie kolorowego korowodu z okazji Święta Gwarków. Gdzie indziej znów kamieniczki tarnogórskie, zamek w Starych Tarnowicach, ratusz i wiele ciekawych miejsc, które miałem okazję przenieść na papier.

Pozostało jedynie zaprosić Państwa do obejrzenia wystawionych prac. Mam nadzieję, że obcowanie z przedstawionymi tu rysunkami wyzwoli w Was wiele pozytywnych emocji i przyniesie satysfakcję z dobrze spędzonego czasu.

Pietrysunki - wernisaż wystawy rysunków Czesława Pietrygi, 08.06.2017 r.