Noc Bibliotek

Za nami „Noc Bibliotek” – ogólnopolska, wieczorna akcja kulturalno-edukacyjna, która w niesztampowy i atrakcyjny sposób promuje czytelnictwo oraz same biblioteki, jako otwarte instytucje kultury. Nasza Biblioteka przyłączyła się do akcji przygotowując mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „czytanie porusza”, zaś motywem przewodnim „podróże”.

Na sam początek imprezy Agnieszka Stryczek zaprosiła najmłodszych czytelników do Japonii. Dzieci dowiedziały się m.in. jak wygląda tradycyjny strój japoński, poznały japońskie smaki – było też oczywiście pisanie po japońsku! Nasi goście samodzielnie wykonali grzybka metodą origami – to nie było łatwe zadanie, ale wszyscy poradzili sobie znakomicie. 🙂

Zaraz potem mali odkrywcy wraz ze swoimi rodzicami ruszyli w podróż po zakamarkach Biblioteki. Wyposażeni w mapkę i kartę odkrywcy, z tajemniczą pieczątką na dłoni odwiedzali poszczególne biblioteczne działy, które tej wyjątkowej nocy zamieniły się w kontynenty! Zadaniem uczestników gry edukacyjnej było odgadnięcie, na jakim kontynencie aktualnie się znajdują – pomagały im w tym elementy charakterystyczne dla danego kontynentu oraz sami pracownicy Biblioteki. Były zagadki, konkursy, puzzle, labirynty. Można było w Ameryce samodzielnie wykonać pióropusz, sfotografować się z kangurem charakterystycznym dla Australii czy też wykonać ozdobny „afrykański” naszyjnik. Za odgadnięcie, na jakim kontynencie aktualnie znajduje się młody podróżnik, otrzymywał on pieczątkę; kiedy już zwiedził cały świat, mógł otrzymać upominek: była to m.in. latarka UV pozwalająca zobaczyć tekst tajemniczej pieczątki, jaką każdy uczestnik zabawy otrzymał na starcie.

W międzyczasie swoje stoisko z książkami rozłożyli Śląscy Blogerzy Książkowi. „Ile przynosisz tyle wynosisz” to była główna zasada książkowej wymiany, która odbywała się na zasadach „z ręki do ręki”. A do bezgotówkowej wymiany Śląscy Blogerzy Książkowi zaoferowali nam około 500 tytułów. Było tłoczno i inspirująco… a efekt końcowy? Ponad 160 wymienionych tytułów!

O 17.30 zaprosiliśmy naszych młodych podróżników na film… Co było grane? Ano były… dwie sycylijskie mafie, dwoje małych detektywów i jeden rodzinny diament – zaginiony! To naprawdę pachniało przygodą! „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra” to filmowa ekranizacja przygód pary bohaterów znanych z bardzo popularnych książek Martina Widmarka i Heleny Willis. Tym razem Lasse i Maja mieli do rozwiązania zagadkę zniknięcia wspaniałego rodowego klejnotu, Stelli Nostry. Oczywiście wszystko dobrze się skończyło.

Spotkanie autorskie z Arturem Zygmuntowiczem „3xBiałoruś” rozpoczęło się o godzinie 19.30. Jak powiedziała nam jedna z uczestniczek spotkania, zapalona miłośniczka podróży, Ula Gołkowska: „Te dwie i pół godziny to był świetny czas. Spotkanie z zupełnie innym światem, który przecież istnieje tak blisko nas. Nawet takie „stacjonarne” podróże niesamowicie ubogacają”.

Noc Bibliotek w Tarnowskich Górach zwieńczył kameralny, nastrojowy koncert gitarowy Szymona Bryzka. Nasza muzyczna podróż przebiegała przez Rosję, która zilustrowana została piosenkami różnych epok i gatunków: zaczynając od szansonu, gatunku typowego dla środowisk przestępczych Odessy, przez delikatne ballady Bułata Okudżawy i Wysockiego, aż po kontrowersyjne utwory Siergieja Sznurowa, wokalisty zespołu Leningrad.

Podczas trwania imprezy towarzyszyła nam kawa Mokito Bianco z Cafe Silesia oraz słodki poczęstunek – przepyszne ciasta i ciasteczka – jaki zasponsorowała Piekarnia-Cukiernia „To Tu”.

Dziękujemy Wszystkim za uczestnictwo w Nocy Bibliotek i… zapraszamy za rok!

fot. Pola Vesper