Noc Bibliotek: koncert gitarowy Szymona Bryzka

Noc Bibliotek, 2017 r.W ramach Nocy Bibliotek serdecznie zapraszamy na koncert gitarowy Szymona Bryzka – „Jaki jest Iwan Pietrowicz”, który odbędzie się 3 czerwca o godz. 21.00

Artysta o koncercie:
„Muzyczne spotkanie z Rosją, która dla większości Europejczyków wciąż pozostaje nieodgadnionym miksem wschodu z zachodem, tandety z kulturą wysoką, porażającego bogactwa oligarchów z biedą mieszkańców syberyjskich obszarów, sowieckiego ateizmu z mistycznym prawosławiem i jego licznymi sektami. Rosja fascynowała od zawsze i robi to do dzisiaj – koncert stanowi próbę ukazania Rosji taką jaką jest (albo taka jaką widzę ją ja) poprzez utwory muzyczne różnych epok i gatunków. Zaczynając od szansonu, gatunku typowego dla środowisk przestępczych Odessy, przez delikatne ballady Bułata Okudżawy i Wysockiego, aż po kontrowersyjne utwory Siergieja Sznurowa, wokalisty zespołu Leningrad, postaram się znaleźć odpowiedź na pytanie jaki jest przeciętny Rosjanin, czym żyje, co go martwi i raduje. Fiodor Tiutczew pisał, że „Rosji rozumem nie pojmiesz” – spróbujmy zatem choć trochę pojąc ją swoimi uszami.”

***

Szymon Bryzek – student filologii rosyjskiej na UŚ, muzyk i początkujący tłumacz związany z Tarnowskimi Górami. Fascynacja Rosją, jej muzyką i literaturą zaczęła się na wczesnym etapie liceum, z czasem przeradzając się w chęć głębokiego poznania tej kultury co zaowocowało serią koncertów, za pomocą których stara się znaleźć odpowiedź na pytanie jaki jest przeciętny Rosjanin, czyli Iwan Pietrowicz.