Filia nr 4 w Bobrownikach Śl. : Wspomnienie o ks. Wilhelmie Stemporze

„Miało nie być fanfar i salw honorowych, ale za to zagrzmiało podczas jego pochówku” – tak przedstawiciele rodziny opowiadali o pilocie ks. kpt. Wilhelmie Stemporze OMI, któremu poświęcono spotkanie w bobrownickiej bibliotece. 19 maja dwaj bracia: Piotr (uczeń II LO) oraz Paweł (uczeń SP) przybliżyli sylwetkę i wojenne losy kapitana lotnictwa i zarazem kapelana Dywizjonu 303, a siostrzeńcy księdza podzielili się wspomnieniami o wujku.
Ks. Stempor urodził się w 1913 r. Bobrownikach Śląskich (Piekary Rudne). Tam też, zgodnie ze swoją ostatnią wolną, został pochowany jako pierwszy ksiądz na parafialnym cmentarzu. Kapitan Stempor pozostał głęboko w pamięci wszystkich mieszkańców Bobrownik jako człowiek o dobrym sercu, wielki filantrop, gorący patriota oraz dzielny żołnierz.
Miasto upamiętniło tę wielką postać poprzez nazwanie jednego z miejskich rond imieniem ks. kpt. Wilhelma Stempora, a parafia umieściła tablicę pamiątkową na murach bobrownickiego kościoła.
Na pamiątkę spotkania rodzina księdza Wilhelma podarowała bibliotece skrypt ze wspomnieniami, który wkrótce ma się ukazać w formie książkowej. Wszystkie osoby zainteresowane życiem kapelana Dywizjonu 303 zapraszamy do Czytelni Naukowej (ul. Zamkowa 5), w której można wypożyczyć ten skrypt.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Annie Gazda oraz jej synom: Piotrowi i Pawłowi za przygotowanie prezentacji, rodzinie księdza za przybycie i podzielenie się wspomnieniami oraz pani Marioli Przybyłowicz za udostępnienie dokumentów.

fot. BD