Dyskusyjny Klub Książki – 20 stycznia 2012, O. Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata”

20 stycznia odbyło się, pierwsze w tym roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawiano o książce Olgi Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata”.

Styczniowe spotkanie w Klubie Książki rozpoczęło kolejny rok naszych czytelniczych debat. Klubowicze tym razem niezbyt dopisali, widocznie przerwa świąteczna rozleniwiła co niektórych. Ci co przybyli mieli bardzo podzielone zdania na temat nowej książki Olgi Tokarczuk „Anna In w grobowcach świata”.
Książka ta to pierwszy polski tytuł nowej serii wydawniczej „MITY” – reinterpretacja mitów i legend. Jest to seria międzynarodowa.
Olga Tokarczuk sięgnęła do mitu o sumeryjskiej bogini Inannie. Bogini ta wstępuje do podziemi, w których rządzi jej siostra, ale udaje się jej powrócić z powrotem na ziemię.
Mit ten przeniesiony jest w książce Tokarczuk do współczesności. Naszą bohaterkę, która windą zjechała do podziemi, próbuje ratować przyjaciółka, Nina Szubur. W tym celu wędruje po całym mieście szukając pomocy u ojców, matki, kochanka…
Poznajemy złożone z różnych warstw miasto, pełne sprzeczności, gdzie luksus miesza się z nędzą. Dla jednych z nas, opowieść ta była pasjonująca i bardzo ciekawa, dla innych mało interesująca. Wywiązała się gorąca dyskusja, zwłaszcza pomiędzy dwiema uczestniczkami. Jedna z pań zaciekle broniła autorkę i jej książki, druga z kolei bezlitośnie krytykowała. Nawet posunęła się do stwierdzenia, że autorka nie potrafi opowiadać.
Książka Olgi Tokarczuk mnie też nie zachwyciła, w przeciwieństwie do innych jej powieści, ale zachęcam czytelników do przeczytania tej cienkiej książeczki, bo myślę, że książki z serii „MITY” wiele nas mogą nauczyć i dać dużo do myślenia.

Małgorzata Cichoń