Dyskusyjny Klub Książki – 17 czerwca 2010, Jerzy Pilch – „Moje pierwsze samobójstwo”

17 czerwca na ostatnim spotkaniu przed wakacjami rozmawiano o książce Jerzego Pilcha: „Moje pierwsze samobójstwo”.

Po raz pierwszy z twórczością pana Pilcha zetknęłam się jeszcze w liceum, w trakcie zajęć koła dziennikarskiego. Miałam bowiem okazję zapoznać się z jego felietonami. Na wcześniejszych spotkaniach Klubu spotkałam się natomiast z opinią, że Pilch kobietom raczej się nie podoba. Byłam więc ciekawa opinii pozostałych czytelników- a w szczególności czytelniczek. Wbrew poprzednim informacjom, to właśnie panie broniły autora i jego zbioru opowiadań- pojawiło się wiele pozytywnych opinii. Jerzy Pilch był chwalony za poczucie humoru i, połączoną z dużą dozą autoironii, umiejętność przelania wspomnień na papier. Oprócz rozmów o „Moim pierwszym samobójstwie”, jak zwykle toczyły się dyskusje
o literaturze w ogóle. Uczestnicy spotkania chętnie polecali czytane przez siebie książki. Co najciekawsze, w naszej grupce zapalonych moli książkowych utworzyły się w trakcie spotkania dwie frakcje. Sprawa dotyczyła „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa- podział nastąpił rzecz jasna na zwolenników i przeciwników uznania geniuszu tej pozycji. Do gorących kłótni jednak nie doszło- piękne, słoneczne popołudnie w bibliotecznym ogródku łagodziło obyczaje. Ponadto przysłano kolejne tomiki, które mają za zadanie osłodzić wakacyjny czas- bez spotkań naszego Klubu. Warto również dodać, że panie bibliotekarki postarały się nie tylko o coś dla duszy, ale i dla ciała- spotkanie urozmaiciły pyszne kiełbaski z grilla. I jak tu nie chcieć przychodzić?

Monika Ogrodnik