Galeria „Antresola” Wystawy 2017

Witold Zaręba: wystawa „Viribus unitis”

W sobotę 6 maja odbył się wernisaż prac tarnogórzanina – Witolda Zaręby. Urodzony w 1972 r., dyplom w Pracowni Druku Wypukłego prof. E. Zawadzkiej WSP w Częstochowie otrzymał w 1999 r. W 2007 r. uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych w katowickiej ASP. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Akademii J. Długosza w Częstochowie i Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Zajmuje się grafiką warsztatową (druk wypukły). Zrealizował 14 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i konkursach graficznych w kraju i zagranicą. Wystawa „Viribus unitis” w Galerii „Antresola” potrwa od 6 – 31 maja 2017 r. ****** „Od kilu lat przestrzenią, która mnie fascynuje, są obiekty fotograficzne z przełomu XIX i XX wieku. Za ich pomocą staram się pokazać odczłowieczenie jednostki, zniewolenie jej przez system władzy. Symbolem tego stanu umysłu jest dla mnie Wielka Wojna. Dotychczas zajmowałem się sylwetką człowieka. Od jakiegoś czasu przenoszę ciężar mego zainteresowania na próbę ratowania ludzkiego życia. Fotografie przedstawiające personel i pacjentów wojskowych lazaretów zapełniają moją wyobraźnię. Symbolika psa jest powszechnie znana. Podczas wojny był on używany w różnych formach. Widnieje na zdjęciach jako oficerska maskotka, czy zwierzę pociągowe. Natrafiłem na fotografie pokazujące psy ratownicze. Są one symbolem pozytywnej strony człowieka, który w czarnej godzinie próbuje ocalić swe człowieczeństwo. Pieski bywają rasowe tak jak jamnik i mieszańce z zakręconym ogonem. Przynależność do człowieka ujawniają takie elementy jak obroża z symbolem czerwonego krzyża. Drugie zwierzę chronione jest przez człowieka za pomocą filcowej maski przeciwgazowej. Wycięcie grafiki z jej naturalnego tła wynikło z charakteru druku wypukłego, kiedy to kształt matrycy determinuje formę odbitki.”

6 Photos

Arkadiusz Lorek

7 kwietnia odbył się wernisaż prac tarnogórzanina – Arkadiusza Lorka - pasjonata malarstwa olejnego, przeważnie abstrakcyjnego i pasteli suchych. Współzałożyciela grupy artystycznej "Podziemia wyobraźni" oraz współtwórcę "Świata Pięciu i Przyjaciół" - grupy zwolenników i pasjonatów sztuki w dziedzinie filmu, malarstwa rysunku oraz literatury. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

13 Photos

Marek Cieśliński: \"Akwarele\"

Marek Cieśliński - urodzony w Kaletach, od 1964 roku do dzisiaj mieszkaniec Tarnowskich Gór. Malowanie jako hobby poza pracą zawodową towarzyszy mu od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W latach osiemdziesiątych XX wieku aktywny członek grupy plastycznej „Model” działającej przy DK Kolejarz w Tarnowskich Górach. Zorganizował 4 wystawy indywidualne oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Sporadycznie uczestniczy też w konkursach, kilka razy był nagradzany i wyróżniany. Początkowo zajmował się malarstwem sztalugowym farbami olejnymi i akrylowymi, od 2012 roku rozpoczął malowanie farbami wodnymi. Miłośnik dobrej sztuki współczesnej i muzyki. Wystawę prac można oglądać od 1-24 marca.

6 Photos

Tadeusz Banaś, styczeń 2017

Tadeusz Banaś - mieszkaniec Tarnowskich Gór, urodzony w Nakle Śląskim. Talent odziedziczył po ojcu. Rysowanie rozpoczął w szkole zawodowej. Swoją pasję kontynuował nawet w czasie służby wojskowej. Dziś, będąc na emeryturze, cały swój wolny czas poświęca malowaniu. Inspiracje do pracy twórczej czerpie z otaczającej rzeczywistości. Ulubione tematy to pejzaże, kwiaty, ale także motywy świąteczne i dziecięce. Wykorzystane techniki: malowanie na płótnie farbami olejnymi, rysunki w ołówku. Wystawa potrwa od 6-24 lutego. Po zakończeniu wystawy wszystkie prace artysty będzie można zakupić.

6 Photos