70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach

Naszą działalność rozpoczęliśmy w 1946 roku. Przez te wszystkie lata zmienialiśmy się dla Was i dziś oprócz podstawowych działów z tradycyjnym księgozbiorem posiadamy również Wypożyczalnię Językową i Wypożyczalnię Książki Mówionej. Ponadto w 2014 roku przystąpiliśmy do Konsorcjum IBUK Bibliotek Publicznych Województwa Śląskiego, a w marcu 2015 roku do projektu Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Od kilku lat nasza Czytelnia Czasopism posiada 3 stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do internetu.

Wszystkie te zmiany znajdują odzwierciedlenie w statystykach. W chwili obecnej możemy pochwalić się liczbą 13 677 czytelników, księgozbiorem wynoszącym 171 326 woluminów, roczną liczbą 335 270 wypożyczanych książek i 30 440 wypożyczonych czasopism (dane za 2015 r.).

W związku z 70-leciem naszej działalności chcielibyśmy przypomnieć o najciekawszych wydarzeniach w Bibliotece, których byliście świadkami lub uczestnikami:
– spotkania autorskie – odwiedzili nas m. in. Maria Czubaszek, Janusz Leon Wiśniewski, Marta Fox, Izabela Sowa, Grzegorz Kasdepke, Marcin Pałasz, Ewa Chotomska, Paweł Beręsewicz;
– wystawy i wernisaże – w naszej galerii zaprezentowali swoje prace między innymi Paweł Hlavaty, Werner Lubos, Edward Lutczyn oraz wielu lokalnych twórców;
– DKK – spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki;
– koncerty zespołów m.in. Wszystkiego dobrego, Duo Vitare, Mr. Koala;
– Marcinki – obchody uroczystości św. Marcina w listopadzie;
– teatrzyki dla dzieci;
– Pikniki Rodzinne;
– Rodzinne czytania;
– wakacyjne warsztaty: ceramiczne, rękodzieła artystycznego;
– konkursy np. „Opowiadania Tarnogórskie”, „Książka jest sztuką”;
– Kiermasze Taniej Książki;
– oraz wiele, wiele innych.

Dziękujemy, że jesteście z nami 🙂

70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach